понеділок, 20 лютого 2012 р.

Міжнародний день рідної мови

      Вітаємо Вас у Міжнародний день рідної мови зі святом української мови – одного з найцінніших надбань народу!
      
Свято рідної мови за рішенням ЮНЕСКО відзначають 21 лютого всі народи Землі. Рідне, материнське слово для кожного є оберегом. Воно таїть у собі надбання віків, пам'ять усього народу, оберігає й передає всі виміри духовних скарбів поколінь.
    Володимир Сосюра писав: «Без мови рідної й народу рідного нема». Повертаймо українській мові роль творця духовного відродження української нації, духовного світу людини!
      Бережімо рідне слово, бо в ньому не тільки гомін лісів, переливи струмків, шепіт трав, а й високий дух пращурів, сила нашого сьогодення і поступ майбутній!
   
  Щастя, добра, нових здобутків в ім’я України!!!



21 лютого - Міжнародний День рідної мови.

       Люди говорять різними мовами. Їх нараховується приблизно 6 тисяч. На жаль, філологи попереджають, в XXI столітті щонайменше 40% цих мов вимруть. А це страшенна втрата для людства, бо кожна мова - це геніальний прояв людського духу, унікальне бачення нашого світу. Справа в тому, що 95% тих шести тисяч мов охоплюють дуже малу частину населення світу. За даними ЮНЕСКО, ними розмовляють всього 4% людства.
    Дейвід Кристал, один із світових експертів з питань мов, автор книги “Мовна смерть” вважає, що мовна різноманітність - це унікальна річ, і втрата кожної мови, збіднює наш світ.
    Мовна різноманітність – це еквівалент людської різноманітності. Людство зазнало такого успіху на цій планеті завдяки тому, що воно спроможне пристосуватися до найрозмаїтіших обставин. Мова - це інтелектуальний еквівалент наших біологічних можливостей. Дуже важливо, щоб  розум весь час працював, і один шлях, яким можна це здійснити через мову – це подивитися, як кожна мова по-різному охоплює бачення світу. Щоразу, коли втрачаємо якусь мову, ми втрачаємо унікальне бачення світу.
    21 лютого відзначається Міжнародний День рідної мови.
Це відносно молоде свято – до календарів усього світу воно ввійшло тільки у 1999 році. І в Україні воно також лише почало писати свою історію, хоча сама проблема української мови на українських землях нараховує кілька століть.
     Історія свята, на жаль, має дуже трагічне походження. 21 лютого 1952 року у Бангладеші влада жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Відтоді цей день у Бангладеші став днем полеглих за рідну мову.
      У жовтні 1999 року на Тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було запроваджено Міжнародний День рідної мови, а починаючи з 21 лютого 2000 року цей день відзначають і в Україні.
     Українська мова виділилася безпосередньо з праслов’янської мови у період від VI — VII ст. до XI ст. (різні вчені по-різному трактують час виокремлення української мови). Літературна мова на основі народної розмовної мови існує від XVIII ст.
     До 1990-х років українська мова близько 376 років заборонялася, піддавалася репресіям або не мала повноправного державного статусу в тих країнах, до складу яких входили українські землі.
     Українська мова мала державний статус в Українській Народній Республіці від 3 січня 1919. У новітні часи в Україні державний статус українська мова має від 27 жовтня 1989 року, коли було внесено відповідні зміни до Конституції УРСР. Зараз її статус регулюється 10 статтею Конституції.